продукти, що не їдять вегани

Шоколад із тарганів, або 12 продуктів, які не їдять вегани

У цій статті говоримо про те, що не їдять вегани, а також розвіємо міфи щодо відсутності харчових аналогів.

Веганство, або веганська дієта, — це не просто спосіб харчування. Веганство охоплює значно більше, адже насправді є цілою культурою відмови від експлуатації тварин. Це про мислення і правильні тези, які спонукають суспільство рухатися вперед, розширювати світогляд та урізноманітнювати сучасне меню.

Вегани цілком свідомо відмовляються від будь-яких продуктів тваринного походження, що ставить певні труднощі в плануванні продовольчого кошику. Це як і очевидні продукти на кшталт м’яса, так і зовсім неочевидні, про які часто не знають самі вегани.

Поглянемо ж на продукти, що не їдять вегани, а також коротко пояснимо, чому саме вони не входять до раціону веганів.

що не їдять вегани

Очевидні продукти, що не їдять вегани

1. М’ясо

Очевидно, першою категорією продуктів, які вегани не їдять, є м’ясо. Це як м’ясо тварин, так і птахів. Дивно, що досі у закладах харчування після фрази “Я не їм м’яса” цілком щиро можуть запитати: “А курятину їсте?”. Ця плутаниця виникає тому, що курятина відноситься до дієтичного м’яса, та веганство — це не про дієтуу цьому її розумінні.

Варто зауважити, що з раціону виключаються не лише шматки м’яса, а й продукти на його основі, такі як ковбаса, котлети, м’ясні бульйони та інше.

2. Риба і морепродукти

Це теж з того, що не їдять вегани — всі види риби і морепродуктів, окрім водоростей. Сюди в тому числі входять анчоуси, креветки, кальмари, гребінці, риб’яча ікра, мідії, краби, раки, омари та інше.

Від риби та морепродуктів відмовляються з різних причин. По-перше, експлуатація тварин, що є неприйнятною у веганській культурі. По-друге, прилов — ненавмисний вилов і, як наслідок, вбивство тих тварин, які випадково потрапляють у промислові сітки. Це можуть бути черепахи, скати, акули, дельфіни та навіть невеликі кити.

3. Молоко та молочні продукти

Вегани також відмовляються від тваринного молока та продуктів, приготованих на його основі, таких як сир, сметана, йогурт, вершки і масло. Відповідно, страви на основі цих інгредієнтів також відсікаються. Замість тваринного молока вегани споживають рослинні альтернативи на основі бобів, злаків та горіхів. Це може бути соєве молоко, мигдальне, вівсяне, кокосове та інші. Деякі виробники рослинного молока в тому числі його додають вітаміни та мінерали: B2, B12, D, E, Ca.

продукти, що вегани не їдять

4. Яйця

Яйця також не входять до раціону веганів, оскільки є продуктом тваринного походження. У цьому випадку на перший план також виходять рослинні замінники, такі як подрібнене насіння льону, чіа або банан: ці продукти забезпечують необхідну текстуру та в’язкість у стравах на кшталт випічки.

5. Продукти бджільництва

Варто зауважити, що не всі вегани відмовляються від меду та інших продуктів бджолярства. Проте ті вегани, що не їдять мед, виключають і його, і віск, і бджолине маточне молочко у будь-яких продуктах, в тому числі у косметиці. Саме тому вони шукають альтернативи, такі як агавовий нектар або кленовий сироп.

6. Желатин

Желатин — продукт, який отримується шляхом переробки хрящів та кісток тварин, що теж суперечить поглядам веганів. Чудовою альтернативою слугують рослинні варіанти загусників, наприклад агар-агар або карагінан, що також дозволяють створювати страви желейної консистенції.

Неочевидні продукти, що не їдять вегани

А тепер заглибимося у веганський раціон трохи більше. Б’ємося об заклад, що про непридатність деяких з цих продуктів ви не мали жодного явлення.

7. Пиво та вино

Так, це правда, що виробники використовують яєчний білок, желатин та казеїн у приготуванні своїх вин. А от для освітлення алкогольних напоїв може бути використаний ізінглас — речовина, яку отримують із висушених плавальних міхурів риби. Це форма колагену, яку видобувають з метою подальшого освітлення або очищення деяких видів пива та вина.

Про вино ви напевно вже чули. А от з пивом неочікувано, правда?

8. Смажений арахіс

Поки ще не сильно далеко відійшли від пивної теми — так: смажений арахіс, який продають у магазинах, майже завжди готується з використанням желатину. Саме желатин допомагає солі та спеціям краще прилипнути до арахісу. Тому рекомендується купувати або сирий та смажити самостійно, або просто брати несолоний арахіс без домішок.

9. Оливковий тапенад

Це паста, яку готують із чорних маслин, каперсів та анчоусів, додатково заправлена оливковою олією. Є варіанти тапенада без анчоусів, але це вже зовсім інша історія, яка тягне на окремий веганський рецепт.

10. Соус песто

Тут те саме: існує як веганський варіант, так і звичайний — з додаванням сиру пармезан, що не їдять вегани. При цьому вег-песто може містити рослинний твердий сир, наприклад кокосовий, а додаткового аромату йому надають кедрові горішки.

11. Деякі фрукти

А ось це дійсно цікаво. Річ у тім, що деякі свіжі фрукти вкривають воском. Напевно ви хоча раз намагалися відтерти від чогось подібного свіже яблуко з магазину. Але, знову ж таки, не всі вегани відмовляються від продуктів бджільництва, тому тут опціонально.

яблуко вкрите воском

12. Какао та шоколад

У складі шоколаду завжди присутній хітин — тарганний білок. Звісно, ніхто його спеціально туди не додає. Справа в тому, що в какао-бобах, з яких роблять шоколад, часто живуть колонії тропічних тарганів. Коли какао-боби збирають, частково до врожаю потрапляють і комахи. Навіть за міжнародними нормативами, коли робиться якісний аналіз какао-бобів, що йдуть на виробництво солодощів, цінність шоколаду визначають ще й відсотком хітину, що міститься в ньому. Чим менший відсоток, тим вищий рівень шоколаду. Серед любителів шоколаду навіть виявляють алергіків на тарганів.

Іноді вміст тарганів сягає 5%. Тобто, якщо ви поласували 100 г шоколаду, вважайте, що з’їли 5 грамів таргана. Але так, як і з бджолами, це опціональна історія.

Заключення

Вегани відмовляються від цих продуктів не лише через стурбованість щодо тварин і їхнього благополуччя, але й через переконання в тому, що веганський спосіб харчування сприяє покращенню здоров’я та має менший негативний вплив на навколишнє середовище. Навіть якщо ви не веган, розуміння того, що не входить до раціону веганів, може бути корисним для розширення своєї гастрономічної обізнаності та допоможе вам бути більш освіченим споживачем різних продуктів харчування.


Опубліковано

в

Автор:

Теги:

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *